Admin/ 27 června, 2022/ Blog

Češi milují bydlení ve vlastním bytu či domě. S ohledem na výši pořizovacích nákladů je drtivá většina nemovitostí financována hypotékou. A zájem o ně mají Češi i přes rostoucí úrokové sazby. Abyste nepropásli tu správnou nabídku hypotéky od své banky, je dobré se předem ujistit, že máte v pořádku svou platební historii v úvěrových registrech.

Schvalovací proces žádosti o hypotéku je během na dlouhou trať. Banka pečlivě posoudí vaše možnosti, nahlédne do bankovních i nebankovních registrů a posoudí, jestli vám prostředky na vysněnou nemovitost půjčí či nikoli. V době rostoucích úrokových sazeb využívá řada klientů i možnosti požádat o hypotéku v předstihu – tedy dříve, než vyberete konkrétní nemovitost. Zafixujete si tak nabídku na financování a poté již hledáte vysněný byt či dům.

Abyste předešli nepříjemným překvapením, je dobré si před první návštěvou banky či finančního poradce prověřit vlastní platební historii. Získat doklad o tom, že vaše jméno nebo jméno spoludlužníka nefiguruje v některém z úvěrových registrů (registrů dlužníků). Vyvarujete se tak případnému nepříjemnému překvapení i tomu, že se proces schvalování protáhne a zvýší se vám přislíbená úroková sazba.

Buďte aktivní, prověřte si registr dlužníků sami

Právě k tomu slouží například online služba NejsemDlužník.cz. Díky ní si můžete během pár minut prověřit, zda neeviduje na vaše jméno dluh některý z registrů, do kterých běžně při prověření klienta nahlížejí i banky či nebankovní finanční instituce:

  • Registr fyzických osob SOLUS

  • Centrální evidence exekucí

  • Insolvenční rejstřík

  • Registr neplatných dokladů Ministerstva vnitra ČR

Pokud jste podnikatel, prověří za Vás NejsemDlužník.cz navíc i Seznam nespolehlivých plátců DPH, Registr živnostenského podnikání a v případě registrů SOLUS místo Registru fyzických osob Registr IČ.

Vyplnění online formuláře na stránkách NejsemDlužník.cz zabere několik málo minut a výpis získáte během pár minut do své e-mailové schránky. Zabezpečenou zprávu pak otevřete pomocí hesla, které obdržíte SMS zprávou.

Pořádek dělá přátele.

Při žádosti o úvěr či hypotéku si budete jisti, že jste pro banku důvěryhodným klientem. Službu NejsemDlužník.cz můžete využít ale i jindy – například při žádosti o pronájem, při nástupu do práce, pokud například pracujete s finančními prostředky zaměstnavatele. Posloužit může i firmám a podnikatelům při prokazování dobré platební morálky v obchodních vztazích.

Hodí se všude tam, kde chcete prokázat, že jste férovým partnerem.

Share this Post